Informace z ostrova Bali


Důležité informace a kontakty

Připravili jsme pro Vás přehled důležitých informací a kontaktů, které se Vám budou hodit při návštěvě ostrova Bali. Upozornění: informace jsou pouze orientační, autoři webu nenesou odpovědnost za jejich pravdivost, vždy si ověřujte aktuální situaci na kompetentních místech.

Průvodce Bali

Tištěné průvodce o Bali můžete zakoupit v knihkupectvích. Přinášíme Vám tipy na některé z nich a také odkazy na elektronické dokumenty s informacemi, které lze stáhnout a vytisknout před cestou. V budoucnu bychom zde rádi přidali informace o lidech, kteří provádí na Bali, včetně kontaktů na ně. Více na Průvodce Bali.

Let na Bali

Délka letu na Bali s jedním přestupem např. v Soulu, Singapuru, Taipei, Dubaji nebo v Kuala Lumpur je cca. 20 hodin. Lze využít různých aerolinek: Emirates, China Airlines, Korean Air, aj.

Tip: Letiště Bali

Zvláštností, která Vás může na Bali zaskočit, je nejen příletová, ale také odletová taxa. U vnitrostátního přeletu v rámci Indonésie je potřeba zaplatit 40 000 IDR, což je téměř 80 CZK, v případě, že letíte zpět do ČR nebo do jíného státu, je odletová taxa 150 000 IDR, tj. přibližně 300 CZK. Navíc tuto taxu je možné zaplatit pouze v místní měně, tj. indonéských rupiích (IDR), tudíž je dobré být na to připraven předem.

Tip: Letenky Bali

Vízum na Bali

Vízum na Bali, resp. do Indonésie, lze zajistit dvěma způsoby. Buď ještě v ČR na velvyslanectví Indonésie, které sídlí v Praze, nebo přímo na letišti v Denpasaru po Vašem příletu. Navíc existují dva typy víz do Indonésie a to na 30 dní, nebo na 60 dní (toto vízum jde ale zařídit pouze v ČR na velvyslanectví Indonésie!). Pokud víte, že Vám stačí pouze vízum na 30 dní, pak jej můžete snadno získat ihned po příletu na Bali na letišti. Vyřízení trvá jen pár minut a nutné předložit platný pas (platný min. ještě 6 měsíců po příletu na Bali), v něm dvě prázdné stránky, zpáteční letenku a 25 USD pro zaplacení vízového poplatku.

Vyřízení na velvyslanectví Indonésie v Praze trvá 3 pracovní dny a je zde možné získat i delší, tedy 60denní vízum. Pro vyřízení víza je potřeba dostavit se osobně s vyplněnou žádostí včetně barevné fotografie, mít u sebe platný pas po dobu min. 6 měsíců od plánovaného příletu na ostrov, vytištěnou rezervaci nebo kopii zpáteční letenky na Bali, itinerář cesty v angličtině (jen pro vízum na 60 dní), výpis z účtu, že máte dostatek financí na celý pobyt na Bali (min. 2 500 USD - jen pro vízum na 60 dní). Cena víz pořízených na velvyslanectví je 400 CZK za tranzitní vízum, 900 CZK na jeden vstup a 2000 CZK na vícenásobný vstup. Adresa velvyslanectví Indonésie je níže na této stránce.

Celní předpisy na Bali

Pokud cestujete na ostrov Bali, je možné mít u sebe max. 200 ks cigaret nebo 100 g tabáku, případně 50 ks doutníků. Alkohol smí převážet na Bali pouze osoby starší 21 let a mohou přivézt max. 1 l/osobu. Samozřejmě je dovoz zbraní, drog a návykových látek, či pornografického materiálu na Bali přísně zakázán a trestán. Pokud se budete vracet zpět do vlasti nebo do jiného státu, můžete vyvézt max. 200 ks cigaret nebo 250 g tabáku a nebo 50 ks doutníků. Dalším omezením při odletu z ostrova je, že můžete odvézt max. 1 l tvrdého alkoholu či 3 l vína.

Očkování

Povinné očkování před cestou na ostrov Bali není, avšak někteří cestovatelé se pro svůj větší klid nechávají očkovat proti žloutence typu A, břišnímu tyfu nebo vzteklině (tu přenáší opice, toulaví psi a kočky). Pokud byste se chtěli nechat očkovat před cestou na Bali, je dobré se poradit v některém z očkovacích center v České republice, kde Vám připraví očkovací plán. Co se týká obávané malárie, pak se tato nemoc na ostrově Bali příliš nevyskytuje, spíše jen ve výjimečných případech.

Voda

Pozor, voda z kohoutku na Bali není pitná. Proto je nutné kupovat balenou pitnou vodu, což lze v téměř každém obchodě na ostrově Bali. Další nepříjemností může být, že v některých hotelech teče pouze studená voda. V luxusnějších hotelech na Bali samozřejmě teče i teplá voda.

Elektřina

Na Bali je střídavý proud standardně o napětí 220 - 240 V. Zásuvky jsou stejné jako v České republice, což je určitě plus. V některých okrajových částech Bali se lze setkat se zásuvkami o napětí 110 V. Redukce jsou běžně k dostání k obchodech.

Bali ceny

Některé cestovní kanceláře doporučují přiletět na Bali s hotovostí v USD nebo EUR, a tu pak směnit na letišti za místní indonéské rupie (aktuální kurz viz: Ostrov Bali). Bankomaty na ostrově Bali se nachází na rušnějších místech.

Smlouvání

Při nakupování na Bali je smlouvání cen obvyklým postupem. Je proto dobré být trochu asertivní a první nabízenou cenu, která je pro Vás značně nevýhodná, výrazně snížit smlouváním.

Spropitné

Na ostrově Bali se spropitné příliš neočekává, i když s postupující globalizací se tento fakt začíná pomalu měnit. Zvláště pak v rušnějších letoviscích apod. Rozhodně není špatné nechat spropitné ve výši 5 až 10 %, za vřelý úsměv Balijců to stojí.

Důležité kontakty před a v průběhu dovolené na Bali

Velvyslanectví Indonéské republiky
Adresa: Nad Buďánkami II/7, 150 21 Praha 5
Telefon: 257 214 388, 389, 390
Fax: 257 212 105
E-mail: embassy@indonesia.cz
Web: www.indonesia.cz
Provozní hodiny úřadu:  08.00 - 12.00; 13.00 - 16.00 /Po-Pá/

Velvyslanectví České republiky v Indonésii (Embassy of the Czech Republic):
Adresa: Jalan Gereja Theresia No. 20, Menteng, 10350 Jakarta Pusat, P.O.Box 1319
Tel.: +6221/3904075-7
Fax: +62/213904078
Nouzová linka: +62/8161820894
E-mail: jakarta@embassy.mzv.cz
Ekonomický úsek: commerce_jakarta@mzv.cz
Web: www.mzv.cz/jakarta
Vedoucí úřadu: PhDr. Tomáš SMETÁNKA, velvyslanec
Provozní hodiny: po-pá 7.45-16.15 h
úřední hodiny KO pro veřejnost út a čt 9-12 h, příjem vízových žádostí út a čt 13-14 h 

Honorární konzulát České republiky v Indonesii:
Adresa: Jalan Pengembak 17, 80228 Sanur - Bali
Tel.: +62/361 286465
Fax: +62/361 286408
E-mail: bali@honorary.mzv.cz
Vedoucí úřadu: Graham JAMES, honorární konzul
Provozní hodiny: po-pá 8.30-12; 13.30-16.30 h 

Důležitá telefonní čísla na Bali

Policie: 110
Hasiči: 113
Záchranná služba: 118