Informace z ostrova Bali


Bali zajímavosti

Ostrov Bali je nejvíce navštěvovaným místem Indonésie. Důvodů, proč tomu tak je, je několik. Zejména za to "mohou" nádherné pláže, rozmanitá příroda na Bali, sopky ostrova, místní kultura a balijská kuchyně. 

Pláže na Bali

Pláže ostrova Bali jsou jednou z nejvýznamnějších atraktivit této destinace. Díky sopečné aktivitě se lze na severu ostrova setkat s černým pískem, zatímco na jihu s bílým. Mezi nejznámnější a současně poměrně rušné pláže patří ty na poloostrově Bukit (jih, např. pláž Uluwatu) a letovisko Kuta (jih). Naopak klidnějšími místy jsou: Amed (sever, s černým pískem na pláži) a Sanur (jihovýchod).

Příroda na Bali

Ostrov Bali se nachází v tropickém pásu naší planety, kde je poměrně vysoká vlhkost a také období deštů. To, spolu s vulkanickou aktivitou, dalo předpoklad k tomu, aby se zde vytvořila krásná přírodní scenérie.

Tip: Počasí Bali

Kultura na Bali

Kultura ostrova Bali je silně založená na hinduistickém vyznání, ke kterému se hlásí většina obyvatel, proto je život místních podřízen náboženským událostem. Lidé na Bali velmi rádi oslavují život a vyhledávají k tomu opravdu každou příležitost. Často se zde lze setkat také s rituály, jako je darování obětí dobrým i zlým bohům. Velmi zajímavou událostí je oslava příchodu hinduistického nového roku, která se nazývá Den ticha a klidu (Nyepi). V tento den místní věří, že nad ostrovem krouží zlí duchové, a proto musí být schování, aby je duchové nezahlédli a odletěli v klidu pryč. Během tohoto dne je dokonce vydán zákaz nejen pro místní, ale i pro turisty, vycházet ze svých domovů. Po setmění se ale rozvíří proudy oslav s průvody, při kterých jsou upalováni a shazováni do moře démoni zvaní Ogo ogo.

Balijská kuchyně

Balijská kuchyně je založena na rýži, nudlích a zelenině v doprovodu s masem. Pokrmy jsou doplňovány místními druhy koření (např. pepř) a často je do nich přidáváno kokosového mléka.